Banka Envanter Testi Nedir? Ne Sorulur?

Banka envanter testi diğer bir ismi ile “Kişilik Envanter Testi” olarak bilinmektedir.

Bu testler, iş görüşmesine katılan ve başvuru yapan adayların, karakter ve kişilik analizlerini tespit etmek, temel yeteneklerini ve yetkinliklerini ortaya çıkarmak, becerilerini öğrenmek ve başvuru yapılan iş pozisyonuna dair adayın uyumlu olup olmadığını tespit etmek amacıyla uygulanmaktadır.

İş görüşmesi sürecini gerçekleştirecek olan banka İK yetkilisinin sürecini hızlandırmakta, şirketlerin zaman ve maliyetten tasarruf yapmasını sağlamakta ve başvuru yapan adayların hangi pozisyonda daha başarılı olacağını tespit etme konusunda başarılı bir kariyer haritası oluşturmaktadır.

Kişilik envanter testi içerisinde adaylara yönelik çeşitli sorular sorulmaktadır. Bu sorular mesleki ve kişisel gelişim alanına değinen sorulardır. Sınav içerisinde verilen cevaplarda “doğru” ya da “yanlış” herhangi bir seçenek yoktur. Bu sorular temel olarak zihin yapısını ve psikolojiyi hedefleyen sorulardır. Dolayısıyla, doğru ya da yanlış cevap verilmesi imkansızdır. Duygusal kişiliğiniz, sosyal yaşamınız, iş yaşamındaki bakış açınız, kendinizi motive etme şekliniz, iş yaşamındaki kişilik tipiniz ve karakteriniz, liderlik özellikleriniz, iş hayatında pozitif bir birey olup olmadığınız gibi konularda bankanın bilgi sahibi olması hedeflenmektedir. Vereceğiniz cevaplar doğrultusunda yalnızca kişilik ve karakter özelliklerinizin sonucu ortaya çıkacaktır.

Banka Envanter Testleri Ne Zaman Kullanılır?

Banka envanter ya da banka kişilik testleri olarak adlandırılan bu testler, iş görüşmesi aşamasında ya da terfi yapmak isteyen adayların kurum içi sınavlarında, performans değerlendirme sırasında kullanılmaktadır. Kullanım amaçlarını listelemek gerekirse liste şu şekilde yer alacaktır:

 • Başvuru yapan personelin yakından tanınmasını sağlamak
 • Bireyin hangi pozisyonda değerlendirilirse daha başarılı olacağını tespit etmek
 • Şirket ve birey arasındaki uyumluluk derecesini ortaya çıkarmak
 • Envanter testi sonucunda adaya yöneltilecek mülakat sorularının tespit edilmesini sağlamak
 • Yetenek yönetimi süreci içerisinde banka İK yetkilisinin, adayı değerlendirmeye tabi tutmasını sağlamak
 • Çalışan personele yönelik en uygun kariyer haritasının oluşturulmasını sağlamak
 • Banka içi hizmetlerde hangi geliştirmelere gidilmesi gerektiğini tespit etmek
 • Personellerin eksik yönlerini tespit etmek ve bu yönleri geliştirmek adına eğitim ihtiyaçlarını belirlemek
 • Takım çalışması oluşturulurken, takım içerisindeki çatışmaları azaltmak adına aynı karakter ve kişilik özelliklerin sahip olan bireylerden bir takım oluşturulmasını sağlamak

Bu makalede banka envanter testi hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Bu makalede, banka envanter testiyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Bu makalede, banka envanter testi hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Banka envanter testi nedir?

Banka envanter testi, bir dizi durumu tanıma ve uygun şekilde yanıt verme becerinizi ölçer. Bunlar arasında aşırı hava koşulları ve kasırga, sel, hortum veya deprem gibi yerel felaketler yer alır. Test ayrıca, bu olaylarla ilişkili riskleri değerlendirme ve tahliye veya yerinde sığınma emirleri gibi uygun eylemleri gerçekleştirerek bunları azaltmak için bilinçli kararlar alma becerinizi de değerlendirir.

Banka envanteri testinin amacı, doğal afetlerin muhtemel olduğu bölgelerde (örneğin kıyı bölgeleri) çalışanlara ihtiyaç duyan veya acil bir durum meydana geldiğinde kendilerini en iyi şekilde nasıl hazırlayacakları konusunda ileri eğitime ihtiyaç duyan çalışanlara (örneğin sağlık çalışanları) sahip olan işverenler içindir.

Banka Envanter Testinin Amacı Nedir?

Banka Envanter Testinin amacı, adayların bilgi, beceri ve yeteneklerini belirlemektir. Daha spesifik olarak, seçim kararları vermek için adayların bilgi, beceri ve yeteneklerini değerlendirerek seçim için bir temel sağlar.

Örneğin, banka veznedarınız (yani müşteri hizmetleri temsilciniz) olması için birini işe alıyorsanız, muhtemelen daha önce banka veznedarı olarak çalışıp çalışmadığını bilmek istersiniz. Eğer öyleyse, o zaman sizin kurumunuzda bu işi iyi yapacağını varsaymanız makul olabilir. Ancak bu kişi daha önce hiç banka memuru olarak çalışmadıysa, iyi performans göstereceğinin hiçbir garantisi yoktur! Aynı durum, muhasebeciler veya satış görevlileri gibi bir kuruluştaki diğer pozisyonlar için de geçerlidir

Örneğin, bir banka envanter testi aşağıdaki sorular içerebilir:

Örneğin, bir banka envanteri testi aşağıdaki soruları içerebilir:

 • Bir dizi sayının ortalamasını nasıl hesaplarsınız?
 • Varyans nedir? Nasıl hesaplarsınız?
 • Standart sapma nedir? Nasıl hesaplarsınız?
 • Varyasyon katsayısı (CV) nedir? Nasıl hesaplarsınız?
 • Çarpıklık katsayısı (KS) nedir? Nasıl hesaplarsınız?

Banka Envanter Testi Örnekleri

Aşağıda banka envanteri test sorularına bazı örnekler verilmiştir:

 • Mağazanızda bulunan tüm ürünlerin tam bir listesi var mı?
 • Her ürün, giysi ve ayakkabı gibi türüne göre kategorize edilmiş mi?
 • Barkodu veya etiketi olmayan herhangi bir ürün var mı?

Banka Envanter Testi Örnekleri 1

Testin amacı, banka personelinin uygun prosedürleri takip ettiğinden emin olmaktır.

Bu, nakit para yatırma ve çekme işlemlerini nasıl ele aldıklarını, banka kasasına kimin erişebileceğini ve orada hangi öğelerin depolandığını ve envanterin ne sıklıkla güncellenmesi gerektiğini içerir.

Yıllarca bir bankada çalışmış olsanız bile, bu testin sizi hazırlıksız yakalayabileceğini bilmeniz önemlidir, çünkü bir finans kurumunda çalışmanın birçok farklı yönünü kapsamaktadır.

Banka envanter testi örneklerini inceleyerek bankalarda çalışmaya hak kazanabilirsiniz.

Bir banka veya kredi birliğinde çalışmakla ilgileniyorsanız, banka envanter testi örneklerini inceleyerek çalışmaya hak kazanabilirsiniz. Test, işe olan yatkınlığınızı ölçmek için tasarlanmıştır ve banka veya kredi birliğinin kendisi tarafından verilebilir. Bu tür bir sınava girerken, bordro muhasebesi ve çeşitli kredi türleri gibi konuları kapsayacağından, bazı temel bankacılık bilgilerine sahip olmak en iyisidir.

Bankacılık alanında bir iş arıyorsanız, banka envanter testi işe alım sürecinin önemli bir parçasıdır. Potansiyel işvereniniz üzerinde iyi bir izlenim bırakabilmek için randevunuzdan önce bu testin kapsadığı tüm içerik üzerinde çalıştığınızdan emin olun.

Banka Envanter Testleri Neden Uygulanır?

Banka envanter testleri genel olarak işe alım yapılacak personeli daha yakından tanımak amacıyla uygulanmaktadır. Lakin bu amaç dışında da kullanım sebepleri bulunmaktadır.

Başvuru yapan personeller içerisinde kimi zaman uygun pozisyona iş başvurusu yapmayan adaylar bulunmaktadır. Eğer bir personel Servis Yetkilisi bölümünde başarılı olacak ve Operasyon Yetkilisi olarak başvuru yapıyorsa, bu adayın tespitini kolaylaştırmakta, adayın hangi birimde istihdam edilmesi gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Nasıl Bankacı Olunur? Bankacı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatını bankacılık kariyeri ile bütünleştirmek isteyen adaylar için bankacılık sektörüne giriş aşamasında üç pozisyon bulunmaktadır. Bu pozisyonlar; Gişe Memurluğu, Servis Yetkilisi ya da Operasyon Yetkilisi olarak yer alır. Özellikle yeni mezun olan adaylar, hangi birimden kariyer yaşamına başlaması gerektiğini bilemez ve bu durum sonucunda da kendisiyle uyumlu olmayan pozisyona iş başvurusu yapabilmektedir. Hatalı başvuru yapan adayların kişilik testleri uygulanarak tespit edilmesi, ihtiyaç duyulan birimde başarılı olup olamayacağını anlamak için oldukça etkilidir. Aday, başvuru yaptığı pozisyon için uygun olmasa bile diğer ihtiyaç duyulan birimlerde istihdam edilebilmektedir.

Bu testler, bankanın kurum kültürünü de ön plana çıkarmaktadır. Banka içerisindeki işleyişin düzenli ve dengeli olabilmesi için işe alım yapılacak olan adayların kurum içerisindeki kültürü kavraması ve anlaması gerekir. Deneyiminiz, iş tecrübeniz, mesleki ve teknik bilginiz, becerileriniz ya da yetenekleriniz fazla olsa da kurum kültürünü kendinize aşılamadığınız takdirde hem işe alım durumunuz riske girer hem de banka çalışanıysanız terfi almanız zorlaşır. Bankalar, kurum kültürünü benimseyemeyen personellerle de çalışmak istemez. İK yetkililerin görevi de bu kişileri tespit etmektir. Bu kişileri tespit etmenin en kolay yolu da banka envanter testi uygulaması olacaktır.

Banka içerisindeki hangi pozisyonda olursanız olun (ya da ilk defa bankacılık sektöründe yer alacak bir personel olun) tarafınıza mutlaka envanter testi uygulanmaktadır. Bu aynı zamanda banka içerisindeki örgütün başarısını, performansını, verimliliğini ve motivasyonunu da ölçmeye yaramaktadır. Genel Müdür iseniz “liderlik” özellikleriniz bu test yoluyla ölçülebilir. Satış biriminde yer alan personel iseniz, performansınızın ay bazlı olarak durumu gözlenebilir ve hedeflere ulaşma konusunda geliştirdiğiniz stratejiler tespit edilebilir.

Banka Envanter Testleri Nasıl Cevaplanmalı?

Banka envanter testleri nasıl cevaplanır konusunda da adaylar çoğu zaman şüpheli ve stresli olmaktadır. Bu test sonucunda herhangi bir şekilde işinizi kaybetme durumunuz söz konusu değildir. Kimi şirketler her ay düzenli olarak envanter testi uygulayabilmektedir. Genel olarak yılda 2 kere uygulanması öngörülmektedir. Türkiye’deki bankalar ise bu testi yılda 1 kez düzenlemekte ve “Performans Değerlendirme Sistemi” adı altında gerçekleştirmektedir.

Envanter testlerine katılım sağlayan adayların ya da personellerin tüm sorulara dürüst bir şekilde cevap vermesi gerekir. Kendinizi nasıl görüyor, hissediyor ya da anlıyorsanız, sorulara vereceğiniz cevaplarda bu şekilde olmalıdır. Örneğin banka içi hizmetlerin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, sırf “işten atılma korkusu” yaşadığınız için “Yeterli” şeklinde cevaplamamalısınız! Dürüst olmak, önceliğiniz olmalıdır.

Banka Mülakatları

Sorulara vereceğiniz cevaplar sonucunda terfi almaz, statünüz düşmez, maaşınız azaltılmaz ya da işinizi kaybetmezsiniz. Bu testler tamamen, duygusal kişiliğinizi, becerilerinizi, yetenek ve yetkinliklerinizi, performans ve verimliliğinizi ölçmek amacıyla uygulanmaktadır. Lakin kariyer aşamalarında terfi alabilme konusunda da etkileri yok demek yanlıştır. Sürekli olarak beklenen performansın bir üst seviyesinde performans gösteren adaylar, terfi alma konusunda daha avantajlı olabilmektedir.

Testler aynı zamanda çalıştığınız iş pozisyonunda mutlu ve huzurlu olup olmadığınızı, uzun vade içerisinde bu pozisyonda çalışıp kendinizi geliştirip geliştiremeyeceğinizi de ortaya çıkarmaktadır. Sorulara yönelik yanıltıcı cevaplar vermeniz, direkt olarak fark edilecektir. Çünkü bu test içerisinde çapraz sorular bulunmakta ve testler iç geçerlilik içermektedir. Vereceğiniz cevaplarda dürüst olup olmadığınız bu nedenle hemen anlaşılmaktadır. Eğer dürüst olmadığınız anlaşılırsa, iş görüşmesi sürecindeyken elenmenize, çalışma hayatındayken terfi alamamanıza sebep olabilmektedir.

Banka Envanter Testi Soruları Nelerdir?

Banka envanter testi soruları günlük yaşamınızı, iş yaşamınızı, sosyal hayatınızı kapsayan ve hobilere değinen, ilgi alanlarınızı tespit edecek sorular içeren bir testtir. Bankalar tarafından uygulanan envanter testindeki örnek sorular aşağıdaki gibidir:

1) Kendinizi ne zaman en iyi hissedersiniz?

 • Sabahları
 • Öğleden sonra
 • Gecenin ilerleyen saatlerinde

2) Nasıl yürürsünüz?

 • Hızlı ve uzun adımlarla
 • Hızlı ve kısa adımlarla
 • Normalden yavaş ve etrafa bakınarak
 • Yavaş ve başı eğik
 • Çok yavaş

3) Bir partiye veya sosyal etkinliğe katıldığınızda;

 • Herkes beni fark edecek derecede gürültülü bir giriş yaparım
 • Sessiz bir giriş yapar ve insanlar arasına karışarak tanıdık birini ararım
 • Kimsenin beni fark etmemesini sağlayacak bir giriş yaparım

4) Çok zor bir işe dikkatinizi vermişken rahatsız ediliyorsunuz. Ne yaparsınız?

 • Takım arkadaşlarımdan uzaklaşmayı tercih ederim
 • Aşırı derecede rahatsız olurum
 • Belli olmaz. İki şıktan birini ruh halime göre uygulayabilirim

5) Rüyanızda genellikle

 • Düşersiniz
 • Kavga eder veya tartışırsınız
 • Birilerini veya bir şeyler ararsınız
 • Uçar veya yüzersiniz
 • Genelde rüya görmezsiniz
 • Rüyalarınız daima hoştur